پایان نامه | پایان نامه - نگارش هدف در پروپوزال

نگارش هدف در پروپوزال

نگارش هدف در پروپوزال یا پایان نامه بدین معناست که زمانیکه در یک طرح قصد انجام و اجرایی دارید اولین کاری که شما در آن طرح انجام می دهید تعیین یک هدف می باشد.این هدف به نحوی بایستی حالت انگیزشی و ترغیب کننده برای فرد خواننده داشته باشد. تصورتان هم بر این باشد که خواننده می تواند هر کسی باشد مهم این است که طرح تعریف شده ی شما یک طرح هدفدار و انگیزشی باشد که بتواند این انگیزه را در فرد ایجاد نماید که آن طرح را حتما به انجام برساند. اصول نگارش هدف در پروپوزال به این شکل می باشد که در ابتدا نیازی مشخص می شود سپس هم راه حلی برای رفع آن در ادامه پیشنهاد می شود و برآورد اینکه این طرح تا چه حد می تواند خوب عمل کند و اجرایی باشد در سایه ی پاسخ دهی به این سوالات خواهد بود. یعنی بسته به میزان پاسخگویی شما به این سوالات است که عیار آن پروپوزالمشخص خواهد بود .

 

 

سوالات نگارش هدف در پروپوزال

طرحی پیشنهادی شما برای انجام پروژه چیست؟

چطور برنامه ریزی را برای انجام آن مشخص نموده اید؟

چقدر بازه ی زمانی برای انجام و اجرای پروژه در نظر گرفته اید ؟

چقدر هزینه صرف این پروژه خواهد شد ؟

معنای نگارش هدف در پروپوزال چیست؟ و چگونه می شود به آن دست یافت ؟

 

نگارش هدف در پروپوزال یک تقسیم بندی مشخص دارد!

هدف اصلی پروپوزال: آنچه که در نهایت قصد دارید تا به آن برسید در این قسمت بیشتر درک و فهم باور یک پروژه است که مطرح است و به نوعی دست یافتن به هدف کمی غیر قابل پیش بینی است.

هدف اختصاصی پروپوزال: این قسمت در راستای هدف اصلی می باشد و در واقع هدف در این قسمت شکسته می شود به اهداف کوچکتر و در این قسمت مراحلی مثل چطور و چگونگی بیشتر مطرح می باشد. این اهداف تعیین می کنند که شما چگونه به این هدف دست خواهید یافت در این قسمت بیشتر به مقایسه و ارزیابی و تعیین و تشریح و توضیح پرداخته می شود.

فواید اهداف تحقیق و نگارش هدف در پروپوزال :

 • بخش مهم پروژه یا اجرای یک پروپوزال به حساب می آید که بدون تعیین این اهداف دستیابی به هدف عملا غیر ممکن است.
 • هدف یک محدوده ی دقیق جهت مطالعه و بررسی تعیین می کند.
 • پارامتر ها و متغیر ها به صورت شفاف و واضح در مراحل انجام پروژه مشخص هستند.
 • مسیر مراحل پایان نامه و انجام پایان نامه مشخص می شوند.
 • به صورت مستقیم تر به آنچه که مد نظر دارید دسترسی خواهید داشت.
 • از اطلاعات پراکنده و بیهوده به میزان بسیاری کاسته خواهد شد .

 

 

نویسنده: ملکی

منبع: editexperts.ir

  
نویسنده : ادیت اکسپرتس ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ شهریور ،۱۳٩٥

پایان نامه | پایان نامه - نگارش فرضیه در پروپوزال

نگارش فرضیه در پروپوزال چیست ؟

نگارش فرضیه در پروپوزال یعنی حدس وگمان هایی که در هنگام تحلیل آزمون ها در مراحل تهیه ی پایان نامه از آن استفاده می کنیم و روابط بین متغیر ها و پارامترها بر اساس آنها تعریف می شود و بر اساس نتایج حاصل شده با تایید و یا عدم تایید فرضیات مواجه هستیم.

 

 

نگارش فرضیه در پروپوزال و نمونه ای از آن

با یک مثال قصد داریم به توجیه بهتر نگارش فرضیه در پروپوزال بپردازیم :

فرض بفرمایید دختران نگرش بهتری نسبت به پسران در درس علوم دارند و ظاهر امر نشان می دهد که بررسی تفاوت 2 گروه در این جا مطرح است. اما محقق در واقع مقصودش این بوده که بین پارامترهای جنسیت و نگرش نسبت به علوم یک ارتباط پیدا کند. در اینجا با استفاده ازطراحی یک آزمون به تحلیل و بررسی پارامترها می پردازیم.

شرایط نگارش فرضیه در پروپوزال

 یکی از شرایط لازم, قابل آزمایش بودن در طرح پایان نامه است.

فرضیه ی پروپوزال بایستی بتواند پیوستگی میان پارامترها را مشخص سازد.

وقتی فرضیه ی پروپوزال  نقش اساسی را ایفا میکند که بر پایه ی یک نظریه باشد اینگونه است که برای آن دلایل مستند و منطقی وجود خواهد داشت فرضیه هایی که بر پایه ی این اصول هستند دارای ارزش آزمونی می باشند و محقق اطلاعات فراوانی در این زمینه در مراحل تهیه ی پایان نامه خواهد داشت واین اطلاعات موجود نباید با اطلاعات قبلی عدم هماهنگی داشته باشد .

نگارش فرضیه در پروپوزال بایستی دقیق و سلیس و واضح باشد و وقتی فرضیه ی پرپوزال در توصیف یک پروژه دقیق تر و کوتاه تر باشد به سادگی قابل درک خواهد بود و به لحاظ مراحل آزمونی و اجرایی پروپوزال روند ساده تری خواهد داشت.

نگارش فرضیه در پروپوزال از قضاوت و ارزش اخلاقی به دور است و نباید در هنگام استدلال فرضیه به آنها استناد داشت.

فرضیه باید بتواند تا آنچه که در مراحل انجام پروژه یا عملیات در طول این روند پیش بینی می شود را بتواند تعریف کند و هرچه فرضیات ارائه شده تخصصی تر باشد از میزان شواهد تصادفی هم کاسته می شود.

 

 

نویسنده: ملکی

منبع: editexperts.ir

 
  
نویسنده : ادیت اکسپرتس ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ شهریور ،۱۳٩٥

پایان نامه | پایان نامه - نگارش بیان مسئله در پروپوزال

نگارش بیان مسئله در پروپوزال چگونه است ؟

در نگارش بیان مسئله در پروپوزال  قصد داریم در ابتدا به تعریف بیان مسئله بپردازیم که مهمترین بخش پروپوزال محسوب می شود نحوه ی نگارش بخش های مختلف یک پروپوزال به صورت پیوسته در این مقاله خدمت شما عزیزان ارائه خواهد شد. می توانید از مطالب ارائه شده در تهیه ی پایان نامه استفاده نمایید.

 

 

 تعریف نگارش بیان مسئله در پروپوزال

 تعریف مسئله در پروپوزال چیست ؟ هنگامی که برای یک طرح پژوهشی قصد دارید که یک مسئله عنوان نمایید در ابتدای امرهمان طرح مسئله یک بخش بسیار مهم و اساسی می باشد.

نگارش بیان مسئله در پروپوزال و مثالی برای درک بهتر

قصد داریم تا برای تفهیم بهتر این بخش را با مثالی قابل درک توضیح دهیم :

فرض بفرمایید در یک سازمانی آنطور که باید بازدهی مطلوبی وجود ندارد این قسمت به عنوان طرح مسئله در پروژه ی تحقیقاتی مطرح می شود. مسئله بعدی در این بخش تفسیراین مسئله می باشد که قرار است به صورت سوال های مختلف در طرح پژوهشی بیان شود.

در نگارش بیان مسئله در پروپوزال دو حالت پیش می آید این سوالات:

صورت کیفی

صورت کمی

 در پروپوزال اولیه مطرح می باشند. بیان مسئله در یک پروژه ی تحقیقاتی مثل پایان نامه, هیچگاه نمی تواند به صورت سلیقه ای باشد بلکه آنچه که در طراحی سوالات این قسمت مطرح است به همان دو حالت کیفی و کمی مرتبط است و زمانیکه در نگارش بیان مسئله در پروپوزال جنبه ی کیفی مسئله مطرح باشد نیاز به مهارت و دانش بالاتری برای شخص تازه کار وجود دارد در این قسمت نیاز به یک ایده ی نوین و طرح نو وجود دارد و روش های تحقیقاتی نوآورانه که در همگی آنها نیاز به مطالعه و تحقیق فراوان است.

 و در یک جمع بندی می توان این را نتیجه گرفت که  برای شخص مبتدی کار در این بخش کمی سخت تر خواهد بود.

و اما بخش کمی: بخش کمی برای فرد مبتدی کمی ساده تر است و پیشنهاد ما به افراد مبتدی استفاده از همین روش می باشد رهبری این نوع تحقیق بسیارآسان است به این دلیل که  پاسخ ها و تئوری های موجود از مفاهیم پیشین گذشته در این بخش قابل دسترس تر است و همچنین برای دفاع از طرح خود می توانید به راحتی به گرد آوری و جمع آوری اطلاعات بپردازید و از اطلاعات جمع آوری شده در طرح تحقیقاتی خود در موراد مختلف مثل پایان نامه استفاده نماید. در نگارش بیان مسئله در پروپوزال یا پایان نامه با ارائه یک طرح اصولی و صحیح در قسمت بیان مسئله بیش از نیمی از طرح پیش رفته است.

 

نویسنده: ملکی

منبع: editexperrts.ir

  
نویسنده : ادیت اکسپرتس ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ شهریور ،۱۳٩٥

پایان نامه | پایان نامه - کار با نرم افزار spss

کار با نرم افزار spss و کلیات این مقاله

همانطور که در مقالات قبلی درباره ی کلیات نرم افزار spss و کاربرد های متعدد آن از جمله بخش نرم افزاری پایان نامه گفته شد, در این مقاله نیز سعی داریم شما را با نحوه ی کار با نرم افزار spss آشنا کنیم چرا که یادگیری این نرم افزار کمک بزرگی می کند تا پایان نامه خود را به خوبی به سرانجام برسانید.

 

 

کار با نرم افزار spss و دسترسی به این بخش

برای کار با نرم افزار spss بعد از اجرای آن پنجره ای با نام spps for windows باز می شود که با انتخاب گزینه type in data و کلیک بر روی آن بخشeditor آن باز می شود که شامل دو پنجره ی data view و variable view می باشد که در این بخش پنجره ی vaiable view را انتخاب می کنیم.

کار با نرم افزار spss (بخش وارد کردن مشخصات متغیر ها در variable view)

کار با نرم افزار spss مانند نرم افزار اکسل می باشد و برای حرکت بین ردیف ها و ستون های جدول در نرم افزار spss از کلید های حرکتی یا همانarrow key ها استفاده کنید.

 • برای وارد کردن نام متغیر, کافی ست نام موردنظر را در بخش name وارد کنیم و این نام می تواند حداکثر 8 کاراکتر باشد.
 • برای تعیین نوع متغیر در ستون type نوع آن را وارد می کنیم و با کلیک بر روی گزینه ی سه نقطه که در سمت راست عبارت مربوط به نوع متغیر قرار دارد پنجره ای باز می شود که می نوانیم در آن نوع متغیر را وارد کنیم.
 • انواع متغیر ها در آن شامل متغیر های عددی, تاریخ, اعداد نمایی, تاریخ, رشته و currency و dollar  می باشد.
 • برای تغییر پهنای یک متغیر می توانید مقدار ستون width آن را تغییر دهید.
 • تعداد رقم های اعشار در بخش decimal قابل تغییر می باشد.
 • برای قرار دادن برچسب برای یک متغیر می توانید آن را در بخش lable  تعریف کنید و حداکثر تعداد کاراکتر های این برچسب 255 کاراکتر می باشد.
 • برای تغییر جهت داده ها در نرم افزار spss از گزینه align و برای تعریف واحد اندازه گیری از گزینه measure استفاده می شود.

 

نویسنده: حاجی زاده

منبع: editexperts.ir

 

  
نویسنده : ادیت اکسپرتس ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ شهریور ،۱۳٩٥